Cyklistický výlet do Polska - Mazurská jezera, Gdaňsk
25.7. - 5.8.2007
    AKTUALITKY K ZÁJEZDU - Číslo zájezdu: 4427-548-70, cena 9 600,- Kč
    CHARAKTER ZÁJEZDU
  MENU POLSKO
• Krajinou jezer a pralesů východního Pruska
Starobylé hanzovní město Gdaňsk a lázeňské Sopoty

Cyklistický zájezd do severovýchodní části Polska je navržen pro co nejširší okruh cyklistů. Doporučené denní etapy jsou uvedeny od 40 až někdy do 100 km, jedná se však o rovinatý, nenáročný terén, všechny etapy navíc pojedeme nalehko a především – délku trasy si můžete přizpůsobit svým potřebám a možnostem. Itinerář zájezdu je připraven tak, abychom mohli poznat nejvýznamnější kulturní a přírodní zajímavosti regionu.
Většina tras je vedena po menších silnicích nebo lesních či polních cestách, občas je nutné počítat s křížením frekventovanější silnice. Na každou etapu obdržíte barevné kopie map s vyznačenými cyklotrasami či památkami, které se budou týkat oblasti, v níž se budeme pohybovat. Vzhledem k charakteru cest doporučujeme nejlépe trekingové kolo.
Úvod
Vybavení na cestu
Trasa
Stručné dějiny
Odkazy
Fotky z cesty
Deník z cesty
   POKYNY K ZÁJEZDU - ke stažení v *.pdf
      Odjezd
Mapa nástupního místaOdjezd z Prahy je ve středu 25.7. 2007 ve 13:00 hod z našeho známého odjezdového místa v Praze na Pankráci (další nástupiště Hradec Králové v 15:00), sraz hodinu před odjezdem - 12.00, kdy začneme nakládat kola a věci do autobusu. Nepokládejte zavazadla a kola na trávu v okolí nástupiště!
    Návrat
Návrat je na stejná místa v neděli 5. 8. 2007 v dopoledních hodinách.
    Cena zájezdu zahrnuje
kompletní dopravu autobusem s vlekem, noclehy v kempech ve vlastních stanech a spacích pytlích (9x), snídaně a večeře (9x), barevné mapy, trajekt na Vislanskou kosu, balíček pojištění, 2 průvodce, 1 kuchařku
    Cena zájezdu nezahrnuje
ostatní stravování, vstupy do památkových a jiných objektů, případné fakultativní výlety
    Cestovní doklady a víza
Cílová země: Polsko
Občané ČR: Pro občany ČR stačí platný cestovní pas nebo nový občanský průkaz (pouze kartička se strojově čitelnými údaji) s minimální platností alespoň 6 měsíců po plánovaném návratu. Nezletilí musí mít vlastní cestovní doklad nebo musí být zapsáni do cestovního  pasu rodičů. Nezletilým nedoporučujeme cestovat pouze na základě zápisu v občanském průkazu rodičů! Nejnovější informace (platné od 1. 1. 2006 naleznete na www.mzv.cz .
Ostatní: Držitelé jiných než českých pasů zodpovídají sami za zajištění případných víz.
    Devizové vybavení
Polský zlotý je měna oficiálně volně směnitelná, v našich směnárnách jej občas seženete přímo za Kč (např. na Václavském nám., Na Můstku), naši měnu samozřejmě akceptují také směnárny na česko-polských hranicích. Jinak samozřejmě kdekoliv směníte „běžné“ konvertibilní měny (EUR, USD, GBP…). Výměna valut se doporučuje jen ve směnárnách a potvrzení o výměně se musí uschovat až do doby překročení hranice státu. Směnárny si až na výjimky neúčtují procenta za výměnu, takže je možné měnit peníze v minimálních objemech.
Doporučujeme vybavit se přímo polskými zlotými, pokud se vám je podaří sehnat.
Vstupy se obvykle pohybují v řádu 50–80 Kč (6-10 PLN). Vstup na hrad Malbork cca 30 PLN.
Ostatní výdaje pouze na občerstvení přes den, večer pivo nebo posezení v restauraci.
Pivo stojí průměrně 6 PLN (12°),
jídlo kolem 12 PLN,
občerstvení 3 – 5 PLN,
pohlednice 1 PLN.
Držitelé karet ISIC, FIYTO a GO 26 mají na vstupech zpravidla slevu, dobře fungují i učitelské ITIC a novinářské průkazy (sleva až 100 %).
Celkově doporučujeme vyměnit alespoň 200 PZL, ale osobní potřeby každého lze těžko dopředu
odhadnout. Aktuální kurzy: (1 PZL = cca 7,70 Kč). - sledujte kurz
 
  Noclehy
Během zájezdu budeme celkem ubytováni 9x v kempech. První 2 noci budeme ubytováni v kempu v Augustowě, další tři noci strávíme v jednom z turistických center Mazurských jezer, v městečku Giżycko. Zbylé noci potom přespíme v kempech na pobřeží Baltského moře. První a poslední noc strávíme přejezdem v autobusu. Mazurská jezera jsou vyhledávanou rekreační oblastí místních, za posledních několik let se tedy zkvalitnila i úroveň služeb. Kempy jsou upravené, jsou vybaveny sociálním zařízením, teplou vodou (v některých se za teplou vodu musí platit, cena se však pohybuje kolem několika PLN).
    Stravování
V ceně zájezdu je 9× polopenze. Počítejte tedy s tím, že si budete muset vzít s sebou jídlo, nebo peníze na jídlo, pouze na překlenutí dne.
Snídaně: Věrni terminologii uvedené v našem katalogu označujeme  formu našich snídaní „českým stolem“. Základ tvoří vždy čerstvé pečivo a výborná pomazánka, zeleninový či ovocný salát, kompot nebo čerstvé ovoce – vše je pestré a denně se obměňuje. Na stole je pak vždy máslo a džem, čaj a horká voda (z té si můžete připravit instantní nebo tureckou kávu, s použitím kondenzovaného mléka i kakao nebo si namíchat „nálev“ na cornflakes).
Večeře: Budou sestaveny z hlavního teplého jídla a nápoje (čaj nebo nealko).
Polská kuchyně nepatří k vyhlášeným gastronomiím, ale i tak stojí za to některou místní specialitu ochutnat. Výtečná je polévka żurek, pierogi ruskie či masová směs se zelím, tzv. bigos. Dobré je i místní pivo či vyhlášená vodka żubrówka.
Nezapomeňte si vzít lžíci, případně příbor. Doporučujeme hrnek, jar a houbičku na nádobí. Je velmi doporučeno vzít s sebou na osobu 1 tvrdě nabitou láhev a pytel buráků.
    Počasí
Klima odpovídá našemu. V tuto dobu můžete očekávat teplé počasí (přestože mírně chladnější než v ČR), s možností občasných srážek. Vzhledem k pobytu u vody doporučujeme vhodné ochranné prostředky proti hmyzu a komárům.
  ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ZEMI
Polsko (pol. Polska), oficiální název Polská republika (pol. Rzeczpospolita Polska ) je stát ležící ve střední Evropě. Polsko hraničí s Německem (456 km) na západě, s Českem (658 km) a Slovenskem (444 km) na jihu, Běloruskem (407 km) a Ukrajinou (526 km) na východě, a s Litvou (91 km) a Ruskem (Kaliningradská oblast, 206 km) na severu. Ze severu má Polsko přístup k Baltskému moři (491 km pobřeží). Polsko je členskou zemí Evropské unie a Severoatlantické aliance (NATO).

Rozloha 312 685 km2 (68. na světě) z toho 2,6 % vody
Počet obyvatel 38 605 000 (31. na světě, 2004)
Hustota zalidnění 122 / km2 (83. na světě)
Jazyk polština
Národnostní složení {{{národnosti}}}
Náboženství katolické
Nejvyšší bod Rysy (2499,2 m n. m.)
Hlavní město Varšava (Warszawa)
Státní zřízení republika
Podřízené celky {{{dělení}}}
Prezident Lech Kaczyński (od 2005)
Předseda vlády Jarosław Kaczyński (od 2006)
Hymna Mazurek Dąbrowskiego
Vznik 11. listopadu 1918 (obnovení) (sjednocením částí území zabraných Ruskem, Německem a Rakouskem koncem 18. století)
Měna złoty (PLN)
ISO 3166-1 616 POL PL
MPZ PL
Doména .pl
Telefon +48
Časové pásmo UTC +1
[ Úvodní strana | Chystá se | Fotogalerie | Zprávy T14 | Paměť T14 ]