Srdcem severní Anglie
28.6. - 11.7.2008
    AKTUALITKY K ZÁJEZDU - Číslo zájezdu: 78 18 18 01, cena 14 790,- Kč
  Přihlášení: Jarda B., Zuzana a Honza B., Ivana Č., Aleš a Hana D., Stáňa D., Naďa H., Lenka H., Alena a Ivan H., Radek a Jana Ch., Alla K., Helena K., Petr K., Sonja K. 16, Zdena M. 16, Karel K., Loreta a Jarda P., Jiřina P., Honza P., Irena P., Nataša, Vláďa a Martin R., Míra Š., Jirka a Jindra Š., Helena, Pavel, Mirek a Zdeněk T., Majka V., Zuzana, Jirka a Martin V., Pavel V., Petr V., Jana V.
    CHARAKTER ZÁJEZDU
  MENU
  Cyklistický zájezd do Anglie je jedním z našich několika zájezdů na britské ostrovy a doplňuje naši mapu o dříve chybějící severovýchod Anglie. Budeme se pohybovat v oblasti s příjemným, ale i drsnějším podnebím nicméně v měsíci červnu, kdy bývá nejlépe a hlavně vše až na vřes kvete.
Trasa  Zájezd má kromě své sportovní složky i výraznou složku poznávací. Budeme se pohybovat v části Anglie, která díky své odlehlosti vždy lákala mnišské řády ke stavbě klášterů a nedaleká skotská hranice zase podtrhovala nutnost stavby hradů a pevností. Katedrála v Yorku či opatství Rievaulx jsou gotickými skvosty Anglie, naopak Yorkshire Dales a městečko Thirsk představují středisko kultu zvěrolékaře Jamese Herriota, vyhlídka White Horse pak byla v roce 2006 zvolena za nejkrásnější v celé Anglii.
  Na kolech se převážně budeme pohybovat po vedlejších silnicích, či po trase odstrojené železnice. Máme připravené různé varianty cyklotras tak, aby si na své přišli opravdu všichni. Denní etapy jsou dlouhé 50–80 km. Ve všech případech se jedná o etapová putování s doprovodem autobusu, tedy na lehko a s občasnou možností svézt se autobusem třeba do poloviny etapy. Bude tedy i na vás, abyste si určili náročnost své denní trasy i celého zájezdu.
Úvod
Stručné dějiny
Trasa
Vybavení na cestu
Odkazy a dopisy
Písně na cestu
Fotky z cesty
Deník z cesty

velitel Vítek Procházka
Jana Ottová

kuchařka Milena Řehořová
   POKYNY K ZÁJEZDU - ke stažení a všeobecké pokyny
      Odjezd
Nástupní místo Odjezd z Prahy je ve v sobotu 28.6. 2007 ve 02:00 hod z našeho známého odjezdového místa v Praze na Pankráci (další nástupiště Beroun a Plzeň), sraz je tři hodiny před odjezdem - 23:.00 hod, kdy začneme nakládat kola a věci do autobusu. Nepokládejte zavazadla a kola na trávu v okolí nástupiště! pokud nebudete na srazu včas, budete od půlnoci do dvou sedět na kufrech a čekat na bus, který odjede pro proviant.
    Návrat
Návrat je na stejná místa v pátek 11. 7. 2007 v večerních hodinách.
    Cena zájezdu zahrnuje
kompletní dopravu autobusem s vlekem včetně trajektu, noclehy v kempech ve vlastních stanech a spacích pytlích (10x), snídaně a večeře (10x), barevné mapy, balíček pojištění, služby průvodců a kuchařky, dárek
    Cena zájezdu nezahrnuje
ostatní stravování, vstupy do památkových a jiných objektů, případné fakultativní výlety a tekutiny (pivo, limo, káva, čaj od řidičů
    Cestovní doklady a víza
Cílová země: Velká Británie
  Občané ČR potřebují platný cestovní pas nebo platný občanský průkaz se strojově čitelnými údaji. Nezletilí musí mít vlastní cestovní doklad nebo musí být zapsáni do cestovního pasu rodičů. Nezletilým nedoporučujeme cestovat pouze na základě zápisu v občanském průkazu rodičů! Nejnovější informace (platné od 1. 1. 2006 naleznete na www.mzv.cz .
  Ostatní: Držitelé jiných než českých pasů zodpovídají sami za zajištění případných víz.
    Devizové vybavení
  V Anglii se platí v librách (GBP). Doporučujeme, abyste si vzali cca 100-150 GBP na osobu. (Alkoholici i více, pivo stojí kolem 2,10–2,80 dle chuti a místa)
  Nezapomeňte si vzít i české koruny na občerstvení u řidičů v autobuse, dále na dárkové a upomínkové předměty Adventury. Zároveň nezapomeňte na půllitr dle vlastního uvážení, štěňátka ze Svijan jedou s námi ... - sledujte kurz
    Zavazadla
Vzhledem k výše uvedeným spolucestujícím a také vaší zálibě ve stoličkách a stolečcích, jsme nuceni zcela striktně stanovit maximální povolenou váhu vašich batůžků. Na palubu našeho expresu bude vpuštěno toliko 18 kilogramů na osobu, ani o gram více!!! Nepočítá se pochopitelně kolo, či jakékoli úplatky pro posádku vozu. Zcela striktně jest zapovězeno tahání vody, plechovek piva a podobných věcí!
    Noclehy
V ceně zájezdu je zahrnuto 10 nocí v kempech střední kategorie se sprchami s teplou vodou. Budeme se 9× stěhovat. Dvě noci strávíme na trajektu. V ceně zájezdu není zapůjčení stanů, je nutné mít vlastní!
    Stravování
V ceně zájezdu je 10× polopenze. Počítejte tedy s tím, že si budete muset vzít s sebou jídlo, nebo peníze na jídlo, pouze na překlenutí dne.
Snídaně: Věrni terminologii uvedené v našem katalogu označujeme  formu našich snídaní „českým stolem“. Základ tvoří vždy čerstvé pečivo a výborná pomazánka, zeleninový či ovocný salát, kompot nebo čerstvé ovoce – vše je pestré a denně se obměňuje. Na stole je pak vždy máslo a džem, čaj a horká voda (z té si můžete připravit instantní nebo tureckou kávu, s použitím kondenzovaného mléka i kakao nebo si namíchat „nálev“ na cornflakes).
Večeře: Budou sestaveny z hlavního teplého jídla a nápoje (čaj nebo nealko).
Pokud je něco, co by vám z Míliny kuchyně nešmakovalo, dejte včas vědět.
Nezapomeňte si vzít lžíci, případně příbor. Doporučujeme hrneks širokým dnem. Je velmi doporučeno vzít s sebou na osobu 1 tvrdě nabitou láhev a pytel buráků.
    Počasí
Připravte se na ostrovní počasí. Je možné, že několikrát denně zmokneme, bude foukat vítr a několikrát denně bude svítit slunce. Na druhou stranu by mělo být teplo, pobřeží severní Anglie je oblíbenou rekreační oblastí Velké Británie. Nezapomeňte na repelenty proti muchničkám!
  ZÁKLADNÍ ÚDAJE O ZEMI
  Anglie je největší a nejlidnatější země Spojeného království Velké Británie a Severního Irska. Zahrnuje jižní dvě třetiny ostrova Velká Británie. Na severu hraničí se Skotskem, na západě pak s Walesem, jinak ji obklopuje moře.
  Anglie je pojmenována podle Anglů, jednoho z řady germánských kmenů, původem pravděpodobně ze severního Německa, kteří se v Anglii usadili v 5. a 6. století. Od roku 1603 bylo Anglické království v personální unii se Skotským královstvím. Do roku 1707 byla Anglie samostatná, poté v soustátí Spojené království Velké Británie. Metropolí Anglie a jejím největším městem je Londýn, jenž je současně metropolí Spojeného království.
  Anglií se často nesprávně označuje celé Spojené království, což však může urazit obyvatele ostatních částí tohoto státu.
  Správní členění Anglie
 
Původně byla nejvyšším článkem anglického správního systému hrabství. Toto členění navázalo na staré celky z doby před sjednocením Anglie, například království jako byly Essex či Sussex; vévodství, jakými byly Yorkshire, Cornwall či Lancashire nebo prostě panství dána nějakému šlechtici, což je například případ Berkshiru. Do roku 1867 se hrabství členila na malé celky nazývané hundredy.
  Tato hrabství stále existují jako tradiční hrabství. Z mnoha důvodů však byla tato hrabství v mnoha částech Anglie silně pozměněna nebo zrušena jako administrativní celky.
  Fakt že hrabství byla tak malá, mělo za následek, že zde neexistovala žádná regionální vláda schopná koordinovat spolupráci na regionální úrovni. Tohle byl především případ metropolitních oblastí obklopujících města, protože hranice hrabství byla určena už několik století před průmyslovou revolucí a masovou urbanizací Anglie.
  Řešením byl vznik metropolitních hrabství, která byla později zrušena, a s několika hrabstvími rozdělena do celků zvaných unitary authority, spojujících správu na úrovni hrabství a distriktů.
  Hrabství a unitary authority se dál seskupují do regionů, existujících od roku 1994. Velký Londýn má zvláštní postavení a je jediným regionem, který má zastupitelstvo a starostu voleného v přímých volbách. Londýn se dále člení na 32 obvodů přičemž Corporation of London zůstává i nadále zastupitelstvem Londýnské City.

  Oficiální název: Spojené království Velké Británie a Severního Irska - United Kingdom (United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland)
  Rozloha: 244 880 km2 (Anglie 130 395 km2)
  Počet obyvatel: 58 200 000 (Anglie 50,1 milionů, hustota zalidnění 384/km2)
  Hlavní město: Londýn (London) - 6 825 000
  Úřední jazyk: angličtina
  Náboženství: protestantské 52 %, katolické 9 %, muslimské 3 %, ostatní 36 %
  Měna: 1 britská libra (GBP) = 100 pencí
  Státní zřízení: konstituční monarchie
  Nejvyšší hora: Ben Nevis (1 343 m)
  Nejdůležitější vodstva: Temže, Severn, Trent
  Správní členění: 39 hrabství a 6 metropolitních hrabství v Anglii, 8 hrabství ve Walesu, 26 distriktů v Severním Irsku, 12 oblastí ve Skotsku, 85 svobodných měst. Pod stálou správou koruny jsou ostrovy v Lamanšském průlivu a Isle of Man. Zámořská území: Gibraltar (jižní Evropa), Bermudy (Severní Atlantik), Falklandy, Jižní Georgie, ostrovy Sandwich, Sv. Helena (Jižní Atlantik), Montserrat, Kajmanské ostrovy, ostrovy Turks a Caicos, Panenské ostrovy (Karibik), Pitcairn (Oceánie).
  Členství: OSN, Commonwealth, NATO, EU, OECD, G-7
  Čas: ve Velké Británii je o hodinu méně (GMT + 0)

  Ostrovní stát u západního pobřeží Evropy se pyšní dlouhou a bohatou historií. Bývaly doby, kdy byla Velká Británie vůdčí silou kontinentu, ale historikové vědí i o časech, kdy se tady proháněli nájezdníci a ostrovy byly pouhou kolonií. To byl případ i starověké Británie, kterou sice obsadili Keltové, ale od 1. století tvořila součást Římské říše jako provincie Britania. Alespoň částečnou samostatnost si v té době uchovaly některé oblasti Skotska, především severní regiony.
  Později se na území dnešní Velké Británie začaly dostávat germánské kmeny Anglů, Sasů a Jutů, které nakonec vytlačily na začátku 5. století Římskou říši a založily sedm nezávislých království (Wessex, Sussex, Essex, East Anglia, Northumbria, Mercia a Kent). Ve zbývajících částech ostrovů vládli i nadále Keltové.
  V 9. století dobyli východní části ostrovů Dánové, ale poté byli na hlavu poraženi vojsky Alfréda Velikého, který vzápětí vyhlásil tzv. Anglosaské království. Nezávislost však netrvala dlouho, protože v letech 1017 až 1042 padlo království do tenat Dánů. V polovině 11. století se na území Velké Británie vylodili Normané pod velením Viléma Dobyvatele, kteří si britské území rychle podmanili. V následujících staletích byly k Anglii připojeny i další území - v roce 1284 Wales a v roce 1541 Irsko. Nejdéle odolávalo Skotsko plné hrdých skotských horalů. V roce 1603 však uzavřelo smlouvu o personální unii a v roce 1707 bylo spojení potvrzeno vyhlášením Velké Británie.
  Středověká Velká Británie byla známá expanzivní politikou, kdy britští panovníci pořádali četné válečné výpravy do Evropy, především do Francie. Dlouhá léta výbojů ukončila až tzv. Stoletá válka s Francií, kterou Britové prohráli. Kormidlo expanzivní politiky proto obrátili k zámoří, kde zaznamenali značné územní zisky.
  V 17. století proběhla ve Velké Británii vlna revolucí, které v důsledku znamenaly uvolnění tvrdých feudálních vztahů a nastolení základů demokracie. V následujících staletích Britové upevnili svou námořní moc, dostali se do čela dění v Evropě a vybudovali obrovskou koloniální říši, do které mimo jiné patřila Indie, některé oblasti v Severní Americe, velká část Afriky a území v Tichomoří. Prvořadou světovou velmocí byla Velká Británie i na začátku 20. století, ale pak se situace začala obracet. Osamostatnila se část Irska a Britové přišli i o některé zámořské državy. První světovou válku přečkaly Britské ostrovy relativně v poklidu, ale druhá světová válka znamenala pro Velkou Británii značné materiální i lidské ztráty. Byla sice jednou z vítězných mocností, ale po válce přišla o většinu kolonií, které jsou dnes s Velkou Británií spojené pouze formálně - ve formě Commonwealthu, jehož oficiální hlavou je britská královna a sdružuje kolem 50 států, mimo jiné Austrálii a Kanadu.
[ Úvodní strana | Chystá se | Fotogalerie | Zprávy T14 | Paměť T14 ]