OD ŽENEVSKÉHO JEZERA K MATTERHORNU
ŠVÝCARSKO NA KOLE 22.7. - 30.7.2011
    AKTUALITKY K ZÁJEZDU - cena ZÁJEZDU 9 000,- Kč.
 • Program zájezdu...
 • Pokyny na cestu...

 • Posádka: Stanislava, Naďa, Lenka, Helena J., Marta, Helena K., Alla, Karel K., Marcela L., Jiří M., Michal, Věra M., Miloš, Blanka, Hana P., Jiřina, Vladimír R., Nataša, Jiří So., Jitka S., Miroslav Š., Jarda B., Božena, Miroslav T., Pavel T., Zdeněk T., Jiří V., Martin, Zuzana V., Jana V., Pavel V., Ivana Č., Irena, Jan M., Petr H., Leoš H., Anna K.
      CHARAKTER ZÁJEZDU

   S větrem v zádech mezi alpskými velikány k nejkrásnějším místům švýcarského Wallisu na kole, ale i v pohorkách. Dávky si přitom určíte sami - základní trasa údolím Rhôny je pro "pohodáře", "sportovci" si mohou přidat kilometry stoupání v nádherných bočních údolích.

  Program
  1. - 2. den: Žďár n. S. - Chillon - Le Bouveret. Přes Německo a Rakousko k Ženevskému jezeru. Na kole "Švýcarskou riviérou", světoznámé Montreaux, pohádkový vodní hrad Chillon. "Země kapitána Kida", "Jungle Land" a "Paradise Land" v Aquaparku Le Bouveret.
  3. den: Le Bouveret - Martigny. Aigle; město vína se středověkým hradem, solné doly v Bex - vzrušující cesta do nitra země, Grotte aux Fées - jeskyně se 77 m vodopádem, starobylý klášter St. Maurice, vodopády Vernayaz.
  4. den: Martigny - Sion. Na východ "Švýcarskou Kalifornií" - Martigny: římský amfi teátr, Sion - hlavní město Wallisu; hrad Tourbillon a opevněný kostel Valere.
  5. den: Sion - Visp. Vinicemi s výhledy na Alpy, slunečné město Sierre, 260 m dlouhé podzemní jezero Sankt Leonard, největší borovicový les ve Švýcarsku. Můžeme "vyšplhat" do centra golfu a lyžování Crans-Montany.
  6. den: Visp - Zermatt - Visp. Zermatt: túra pod nejkrásnější horou Alp - Matterhornem (4478 m). Gornergrat - možnost výjezdu nejvyšší evropskou železnicí (cca 38EUR/os/cesta) do třítisícových výšek na dohled Monte Rosy (4634 m).
  7. den: Visp - Oberwald - Visp. Busem k pramenům Rhôny. Na kole podél řeky údolím Goms. Malebné vesničky s tradičními špýchary. Brig: hrad "solného krále" Stockalpera.
  8. - 9. den: Visp - Aletschgletscher - Žďár nad Sázavou. Pěšky a lanovkou k největšímu (23 km dlouhému) švýcarskému ledovci Aletschgletscher (UNESCO). Autobusem domů.

  NA KOLE OD ŽENEVSKÉHO JEZERA K MATTERHORNU
  Obtížnost: 2, nejlépe crossová kola, možno MTB 
  Délka tras: 2700 km, na kole 0-350 km, pěšky 2x 10-15 km 
  Počasí: vzduch 18-28 °C, v horách proměnlivé 
  Odjezdy: Žďár nad Sázavou, Jihlava, Praha, Plzeň

  Průvodce Martin Vacek
  Cestovní kancelář Nomád

     JAK BYLO -
    Výpad do Švýcar byl krátký a úderný. Pokusím se o nemožné, a sice o totéž ve svém popisu. Jako modrošedá ledovcová nit se naším putovánímtáhla Rhona. S jedním bonusem na začátku v podobě kilometrového sjezdu(na výšku) k Ženevskému jezeru (nám málem odepřenému) a dvěma výjezdy za čtyřtisícovými velikány (zmařeno úplně zbytečně puntičkáři, kteří nesmyslně porovnávali mapu se spatřenými štíty hor). Ale i tak jsme si užili pohodovou jízdu mezi nezralými hrozny a zralými meruňkami, mezi strmými úbočími kopců s vodopády (to je paráda, tam nahoru nemusíme), mezi středověkými hrady (kam jsme se někdy dobrovolně vydrápali), pobyty v zahradních hospůdkách nad místními pivy, víny a café glacé, malebnými městečky a vesničkami. Zažili jsme i několik překvapení - v jeskyni u Saint Maurice obrovský vodopád, v Léonardu podzemní jezero. Vyzkoušeli jsme si pocity Indiana Jonese na zavěšené lávce vysoko nad průrvou. Kousek od pramene Rhony cyklostezku R1, která místo dolů vedla do hustého kopce nahoru. Ale to jsme Švýcarům odpustili, protože kanton Valais byl úhledný, naštěstí přiměřeně úhledný a přiměřeně spořádaný. 
    Obávali jsme se, že si ani nezabrnkáme a nakonec jsme zažili bezvadné večírky v rozestavěné restauraci v kempu u Ženevského jezera či hraní v borovicovém lese v Sierre. V takové malé švýcarské díře Martigny, kousek  od exkluzivní výstavy Moneta, jsme se rozsadili v římském amfiteátru a tři naši gladiátoři byli předhozeni čtrnáctkovým lvům. Na konci představení lvice vtrhly do arény a místo sežrání začaly okolo našich trubadúrů v záři reflektorů divoce křepčit a jeden cvičený lev kroužit na kole. A když nastaly večer v Briggerbadu deště, umluvila Alla vedoucího dětského tábora, aby nám přepůjčil jejich cirkusový stan. My jsme hráli a Simon s mladými kočkami jen pro nás tancovali. A ještě jeden zážitek hodný zaznamenání - pouhých 200 let po Suvorovovi dobyli naši muži alpský Furkapass (2 436 m n. m.) a jejich věrné manželky je následovaly až jámy ledové (2 300 m n. m.) Prostě výpad do Švýcar byl krátký, úderný a moc hezký. A na ten Matterhorn se holt dál budeme dívat doma v kuchyni na kalendáři. A ještě něco, místo rozcvičky si budeme každé ráno opakovat: Nežli sedneš na kolo, podívej se okolo, máš-li svoje saky paky, rukavice, h e l m u  taky a kompjůtr v držáku, peněženku s  d o k l a d y, ty Stáňo!
    Zuzana
     FOTOGALERIE
     POKYNY K ZÁJEZDU

        Odjezd
  Sraz v pátek 22.7. v 17:00 u metra Strašnická. Odjezd v 18:00 hodin.
      Návrat
  Návrat je v neděli 30.7. v dopoledních hodinách
      Cena zájezdu zahrnuje
  průvodce, dopravu autobusem s cyklovlekem, ubytování v kempech vždy s možností koupání, snídaně, polední polévky a večeře, tranzitní poplatky, platby za některé lanovky, zapůjčení potřebných map, balíček pojištění, DPH
      Cena zájezdu nezahrnuje
  jiné stravování, vstupy do památkových objektů
      Devizové vybavení - sledujte kurz
      Zavazadla
  Na palubu našeho expresu bude vpuštěno toliko 15 kilogramů na osobu, ani o gram více!!! Nepočítá se pochopitelně kolo. Zcela striktně jest zapovězeno tahání vody, plechovek piva a podobných věcí!

  «« nahoru...  

  © Čtrnáctka 2011