ZPRÁVY červen 2015
    po 1.6.2015 12:50 – ZuVla – Dodatek KPČ k e-ŠLaPu
Ahoj,
jednak někteří z vás chtěli máničky zdigitalizovaně, tak přikládám a druhak. Jestli si ještě matně vzpomínáte, byli jsme ve středu večer ve Střelnici, kde jsme zjistili, že se tu natáčelo Hoří, má panenko. Tal přikládám info:
Kulturák Střelnice, Vrchlabí - V tomto podniku se v roce 1967 točil film Hoří, má panenko.  Miloš Forman vzpomíná:  "Společně s Papouškem jsme odjeli do Krkonoš psát příběh o vojenském dezertérovi, který se ukrývá ve sklepení pražské Lucerny. Přijel za námi Ivan Passer, ale ani jemu se nepodařilo nás z mrtvého bodu vytáhnout. Rozhodli jsme se, že si musíme od scénáře odpočinout, a zašli jsme na bál, který tu sobotu večer pořádal místní požárnický sbor. Chtěli jsme jen koukat na lidi, trochu se opít, pokecat s holkama. Ve Vrchlabí měli dobrovolný požárnický sbor, který uspořádal soutěž o královnu krásy pro své tuctové dcery. Měli i tombolu.
Pili a hádali se se svými ženami. A my na to koukali jako vyjevení. Celý příští den jsme s Ivanem a Papouškem nemluvili o ničem jiném než o předešlém večeru. V pondělí jsme své postřehy začali rozvíjet: co by se asi stalo, kdyby... A v úterý jsme začali psát scénář. Ten film se psal sám.
Kdykoli se vynořil nějaký problém, rozjeli jsme se do Vrchlabí a pokecali s hasiči. Našli jsme totiž hospodu, kam chodili na pivo, hrát karty a biliár.
Už nás znali a mluvili s námi otevřeně a za šest týdnů byla první verze scénáře hotová." Forman se rozhodl, že celý film natočí právě ve Vrchlabí a bez obsazení jediného profesionálního herce. Forman dále vzpomíná: "Všichni naši dobrovolní hasiči pracovali přes den ve fabrice. Vstávali v pět ráno, v šest si odpíchli, ve dvě jim padla, šli domů, najedli se, převlíkli a šli se hlásit na plac. Začínali jsme točit ve čtyři odpoledne a dělali jsme do deseti do jedenácti večer nepřetržitě po celých sedm neuvěřitelných týdnů.
První veřejné promítání filmu Hoří, má panenko se konalo ve Vrchlabí.
Kulturní papaláši vybrali tohle místo v naději, že vrchlabští občané se budou cítit dotčeni a zesměšněni způsobem, jakým jsem je zobrazil na plátně. Předpokládali, že jejich reakce bude natolik zlostná, že mi výslovně zakázali do Vrchlabí jet, abych náhodou nepřišel k úrazu. Ve skutečnosti se ale vrchlabské publikum během promítání vesele řehtalo. Pak byla otevřena diskuse. Jako první povstal jeden z příslušníků stranou nasazené klaky a jménem všech přítomných promluvil o tom, jak velice tenhle film uráží naši dělnickou třídu a především požárníky. Když skončil, přihlásil se o slovo jeden z  hasičů, pan Novotný.  `Já teda nevím, soudruzi. Víte, já nejsem žádný řečník a inteligent, ale já fakt nevím.
Tady soudruh říká, že nás to uráží, a možná že jo, ale heršvec, lidi, nepamatujete si, jak to vypadalo, když Jírovům chytnul ten kozí chlívek?
Jak jsme všichni seděli v hospodě a chlastali? A když jsme se tam pak doštrachali, jak jsme zjistili, že jsme nechali hadice na stanici?
Vzpomínáte na to? A pak jak se nám auťák překotil na ledě? Doteď vidím, jak ta Jírovic koza shořela. Takhle blbě v tom filmu přece jen nevypadáme."
    po 1.6.2015 14:03 – PaTi – Expedice e-ŠLaP
Ahoj Vlaši, Jirko a Zuzano, děkujeme za vše. P, B, M. T.
    po 1.6.2015 14:33 – AlHo – Dodatek KPČ k e-ŠLaPu
Zuzano a Jirko,
stejně jako Pavel děkuji "za vše", zejména pak za volbu trasy, zajištění noclehů, večeří, 1 snídaně, bohatou KPČ a za péči, aby se nikdo neztratil ani na posledním úseku mezi Čelákovicemi a stanicí metra Černý Most.
Ale úplně nejvíc děkuji za prozíravě zvolený termín. Dnes jsem ve zprávách zaznamenala tuto novinu:
"Turisty velmi oblíbená červeně značená cesta ze Zlatého návrší k Labské boudě po hraně Labského dolu v Krkonoších bude až do 30. června uzavřena.
Důvodem je výstavba dřevěného povalového chodníku mezi Hančovým pomníkem a Pančavským vodopádem.
K vůbec nejvyššímu vodopádu v Česku, který měří 148 metrů, tak turisté nebudou mít po dobu stavebních prací přístup.
"Úsek, kde budou stavební práce probíhat, nebude možné ani obejít, protože se jedná o oblast 1. zóny KRNAP se zákazem vstupu mimo značené cesty.
Prameniště, kvůli kterému poval stavíme, by bylo vyšlapáváním dalších cestiček poničeno. Ostatní cesty k Labské boudě či k prameni Labe budou volně přístupné," uvedl mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.
Stavbu povalového chodníku v místě, kde turistická cesta prochází prameništěm, si podle správců vyžádaly opakované náročné opravy cesty, kterou tekoucí voda pravidelně ničila.
Po trase se bude pohybovat těžká technika "Výstavbou dřevěného chodníku navíc odstraníme překážku, která předělovala prameniště. Je to podobný zásah, jako když jsme povalovým chodníkem před lety nahradili vápencovou cestu přes Úpské rašeliniště," vysvětlil Drahný.
Správci věří, že uzavírka skončí o něco dříve, než nyní avizují.  "Prosíme však návštěvníky, aby zákaz vstupu respektovali. Po trase se bude pohybovat technika a hrozí nebezpečí úrazu. Navíc by vstup turistů na staveniště výrazně zpomalil práce a ohrozil by zajištění otevření na hlavní sezonu,"
dodal mluvčí.
Výstavba je součástí projektu Stabilizace vodního režimu vybraných oblastí Krkonošského národního parku financovaného prostředky z Operačního programu Životní prostředí."
Tak to jsme-li kliku!!!
    po 1.6.2015 14:52 – ZuVla – Dodatek KPČ k e-ŠLaPu
Ahoj,
bylo by to hezké, kdybych byla tak prozíravá, ale v tomto případě je to jedno. Ta červená značka vede po hraně údolí a tam nesmí cyklisti ani náhodou tak jako tak. My jsme jeli po silničce, která je značena žlutě a modře a pak teprve od Labské boudy jsme se připojili na červenou a šli k pramenům Labe. viz mapa.
P.S. A je to dobře, kdyby tam nemohli cyklisti, tak by se na Labskou nedostal ani výborný Paroháč.
    út 2.6.2015 12:09 – ZuVla  - hospoda dnes
Ahoj,
jsme zpátky z e-ŠLaPu v plné síle. Jen šéf už zase odkvačil do Horních Uher, a tak připomínám já. Už dnes!! je první zahradní restaurace.
Přepisuju z minulého mailu: Když nejde nekuřák k hoře Smetance, doufám, že dojde na dvorek do Karlína. Příští hospodu v úterý 2. června po dohodě se šéfem už uděláme venku, ale budeme si krýt záda. Restaurace U Karlínského přístavu – http://www.evergreenrestaurant.cz/index8.htm má zahrádku na dvorku, ale když bude stát počasí za starou belu, má vevnitř tolik míst, že se určitě vejdeme. Každopádně to znamená, že letní hospody začínají zásadně už  v šest (18:00), protože ve 21:45 nás už začnou ze všech zahrádek vyhazovat.
P.S. Víkendů je tak málo a akcí tolik, že už jsem oželela, že svou skalku letos vůbec uvidím kvetoucí. Naštěstí sousedka z Brandova iniciativně nafotila naší skalku a poslala mi ji, abych se mohla pokochat aspoň na dálku.
    st 3.6.2015 11:33 – ZuVla – Ad U Karlínského přístavu 2.6.
Ahoj všichni,
včera se nás v Karlínském přístavu u vrávorajícího námořníka-číšníka, kterému se houpala paluba pod nohama, sešlo docela hodně. Trochu jsme litovali, že se nám nepodařilo srazit naše tři stoly, a že zábava i konzumace probíhá odděleně. Ovšem když šla u sousedního stolu už čtvrtá runda griotky, byli jsme se separací náramně spokojeni. A navíc Míra T., který si objednal olbřímí koleno, obcházel poctivě všechny stoly a krmil jak Ježíš celou Čtrnáctku. Ještě jsme ve večerním oparu spatřili šéfa, který připlul do přístavu až z Horních Uher, ale asi to byl jen přelud - byl tady a už tu není. Když jsem vyšla na přístavní molo, spatřila jsem jen bloudící griotkovou sekci, marně hledající jakéhosi Poutníka.
  Tento čtvrtek 4. 6. je v parku  v Podviní od půl páté folkové Podviní s AG Flekem, Hop Tropem a Pavlínou Jíšovou (viz příloha).
  A pak už je od pátku výroční 14. Milíčeves. V hospodě se počet účastníků na Milošově seznamu zastavil na čísle 58. Prostě přijeďte včas, ať si máte postavit kde stan, kde rozložit své židličky a natočit pivo do svého půllitru.
  Ve středu 10. června jste všichni zváni na Petřín!! Víkend uprostřed týdne začíná na Pohořelci na zahrádce pobočky  Městské knihovny. Zahrádka se skrývá za nenápadnou brankou v místech, kde náměstí přechází v Loretánskou ulici.  Sejdeme se v 16, ostrý start v 16:14, pak už musíte volat. A taky si vezměte startovní pivo a pití na cestu. I když se to nezdá, na Petřín se budeme prodírat Saharou.
  Jestliže je červen, jdeme do Kuželny v Horské. Tentokrát to vychází na úterý 16. června. Popisovat přístup k hospodě naproti zahradě Ztracence raději nebudu, můj popis vás vždycky jen mate.
  O víkendu 19.-21. června bude Anenská Studánka. Chcete jet a nepřihlásili jste se jako my s Jirkou? Tak to urychleně napravte. Což se samozřejmě týká i souběžně probíhajích Pantakovek.
  Jen co brigádníci vyčistí Můrovi bazének, mohou se v úterý 23. června konat Vojanky.
  Lenka si u Kolína spravila svou propíchanou duši, a tak už má čas na dotaz. A co táborák? Zatím nemusíte rozumět všemu.
Na cykločundru 3. 7. - 6. 7. v Milavách bude komorní sestava. Je nás jen třináct. Najde se někdo čtrnáctý?
    po 8.6.2015 16:18 – ZuVla – Expedice e-ŠLaP
Ahoj všichni,
České dráhy umějí vždy překvapit. Když jsme se způsobně rozdělili do skupin po šesti, abychom se s koly vešli do motoráku do Martinic, prodloužili o týden výluku mezi Poděbrady a Chlumcem a nechtěli nás vzít s koly do vlaku vůbec. Ale stačilo pár telefonátů a pak už kouzelné slůvko pan Fiala nám otevíralo dveře do všech přistavených autobusů. První frakce si ještě stačila prohlédnout v úterý Jilemnici, druhá s ní  už jen povečeřet v Šaldově statku. Ve středu nás čekalo splnění několik bobříků.
Začalo to nečekaným "Kde je ten klíč?", poté naskládáním osmnácti kol do přistaveného cyklobusu na Mísečky se třinácti stojany a poté bobřík pro některé z nás jeden z nejtěžších - jak se vyhnout stoupání na Zlaté návrší vlastními silami. Díky Petře byl i tento zapeklitý tajný bobřík splněn. Na Vrbatově boudě jsme se zformovali, u mohyly v čepicích, rukavicích a bundách vzpomněli na prostovlasého Hanče v košili, sjeli k Labské boudě a došli ke startu naší expedice e-ŠLaP - k pramenům Labe. Nula na teploměru na Labské nás přesvědčila, že Paroháč a polévka uvnitř boudy je poznaná nutnost. Nekonečný sjezd přes Mísečky a Přední Labskou byl přerušován srubem pod lanovkou na Medvědín, přehradou na Labské a pivovarem Hendrych před Vrchlabím. Večer jsme si ve Střelnici zopákli Hoří, má panenko - jen ta pitombola nám chyběla.

  Čtvrtek - Ve Vrchlabí se narodil Krtek, u nádraží šéf a pak už jsme zvolna pluli krajinou až do Hostinného k obrům, podvodníku Lustigovi, opravenému klášteru a k Bicanovi na oběd. A pak nastala zázračná proměna počasí. Před 24 hodinami nula, teď jsme si přehradu Les Království prohlíželi už ze zahrádky Krásné vyhlídky. A nebyla poslední. Jen co jsme ve Dvoře Králové zjistili, kde další podvodník Hanka "objevil" Rukopis, už jsme seděli pod slunečníky pivovaru Tambor.  Přes Křížovou cestu 21.
století jsme dojeli do čerstvě načinčaného Kuksu. Obešli jsme poctivě všechny Braunovy neřesti, abychom posléze zjistili, že pro místní tu zbyla jediná neřest - stánek u konzumu (z hospody U Prďoly totiž udělali mondénní Baroko). Ale taky dobrý! Pak už luxusní cyklostezkou přes díru, kde se narodil generalissimus Valdštejn, až do Jaroměře. Domov mládeže, večeře v Corradu a spát.

  Po snídani na náměstí jsme se projeli Josefovem - jediným světlým bodem v zanedbané pevnosti bylo focení na opevnění pod téměř Čtrnáctkovou vlajkou. Ve Smiřicích jsme do zámecké kaple pronikli díky místnímu údržbáři
- nádraží, zahrádku v restauraci Dvorana i Honzu Libigera jsme si už dohledali sami. Po obědě převzal velení jeden ze čtyř přítomných Hradečáků a provedl nás bezpečně Hradcem okolo Hučáku do Ferdinandy a poté do nově opravených Jižních zahrad ke třem tuplákům. Ale zlatý hřeb měl teprve přijít. Když jsme vystoupali nad Vysokou, pustil nás Jirka Dušák jako úředně potvrzený sponzor na doživotní vstupenku nahoru na rozhlednu Milíř.
To bylo radosti, výhledů, klobás a piva! Výhledů není nikdy dost, po pár kilometrech jsme opět stoupali - až do věže na Kunětické hoře. Blesková návštěva Pardubic těsně před slejvákem. ale než jsme se v dalším domově stačili vysprchovat - je po dešti a my můžeme jet trolejbusem do pivovaru Pernštejn na večeři a nečekaně i ke Třem sestrám. Čekání na guláš se trochu podobalo čekání na Godota, ale zase jsme si mohli prosvištět celý repertoár pardubických piv. A jako bonus nám Mirek držel přednášku o pivu Porter 19 stupňů. Přednáška slavila úspěch - ještě jeden velký Porter na cestu zpátky a závěr v mlze.

  Není lepší začátek dne než návštěva krematoria, které navíc vypadá jako perníková chaloupka. Z poklidné polabské krajiny si budeme (možná) pamatovat v Semíně akvadukt, objednávání obědů Na haldě a otlučený pivovar, kde se narodil architekt Gočár. V opravovaných Kladrubech nechali na ukázku jediného koně, v Týnci v cukrárně měli naštěstí dortíků podstatně více. V Kolíně jsme na terase U třech pírek připili kolínským Furiantem několikrát na zdar expedice eee-ŠLaP a pak jsme se ještě u Kolína potkali s medvědy. V hospodě u Osečku jsme zhodnotili stav mezinárodní cyklotrasy č.
2 v kolínském okrese na čtyři minus a vydali se vstříc slovanským věrozvěstům. To jsme ještě netušili, že kromě Vojtěcha a Radima potkáme i Jirku Součka s veškerým příbuzenstvem. Opět hektický závěr dne - rychlé prosvištění okolo poděbradských pamětihodností do Domova a už si to šineme do Poděbradského zdroje na trochu toho guláše a piva.

A už je tu neděle, den poslední. Naplnili jsme si láhve poděbradkou, zkontrolovali datum na květinových hodinách a v zámku se přesvědčili, že na srdce jsou Poděbrady. Okolo památné Bílé růže - mé máničky mi rozumějí - jsme dojeli do Nymburka. Tady jsme začali víc než Labe sledovat pábitele Hrabala. Putovali jsme přes náměstí, nábřeží, pivovar až do Hradišťka na hřbitov a Slavnosti sněženek jsme zakončili v Kersku  v Hájence na šípkové s Postřižinským. Frakce terén a silnice se opět střetla v Lysé nad Labem, kde se hrabě Špork stejně jako v Kuksu pořádně vyřádil.
Všechno baroko jsme spláchli v Gradu před čelakovickou lávkou, která je tak nová, že ji nezaznamenal ani Garmin. Poslední "hezký" úsek cyklostezky jsme si užili po opuštění Labe cestu do Zelenče. Cedule hlásala konec výstavby květen, ale my jsme se prodírali vzrostlým ječmenem. Po závěrečném fotu na Chvalském zámku se samostatné ženy jaly bloudit směr Černý Most, my jsme ve Špejchaře spláchli všechen prach cest (a že ho bylo). Ale sluší se, aby expedice podle Labe končila u vody, a tak jádro expedice opovrhlo konečnou stanicí metra a dojelo po pohodové cyklostezce až na břeh Vltavy k paláci Svět - zase ten Hrabal. A sedm statečných dojelo přes most až do holešovické Mariny. Až vás někdy v skrytu duše napadne, kde skončily Vaše zálohy, tak tam. Zbytek večera jsme pili holešovickou přístavní Jarmilku, Ivče, Naďu, ležák Luďka, polotmavého Blonďáka, až jsme naposled zvolali e-ŠLaP! a rozjeli se do svých domovů.

    út 9.6.2015 12:59 – JaVor – Pozor! Důležité hlášení!
Ahoj kamarádi,
práce na almanachu skončily, takže jsem se pustila do údržby a modernizace našich stránek.
Ode dneška až do odvolání naše milé stránky, kde je obrovské množství informací o naší historii i zprávy o tom, co bude, najdete na adrese: http://tak.ctrnactka.net
Přepište si na tuto adresu ve svých oblíbených a šiřte k těm, kteří nečtou emaily.
    pá 12.6.2015 8:34 – MiMa – čtvrteční večer
Hoj, to byl hezký večer v Pueblu na Norrisově boudě. O půl noci Věra podávala úžasnou polévku. Pokud pojedete přes víkend kolem naší boudy, tak se určitě zastavte.
    pá 12.6.2015 12:50 – JiKuč JUCHTŮRA, ročník 37, číslo 299
Českomoravského SK TURAS Praha –Brno 
I když nám to již mnozí i vlastní vyčítají, ještě si docela jucháme i jukáme, kde se dá, že!
Každou středu od 19:00 Basket v Josefské, muži + ženy, že! V létě v Masné?
Červen 4. - 7. 6.  VANDR  PODJIZERAS – viz zápis
Út. 16.6. 18:00 IV. Prostřený stůl  Maltézském nám.
Stř. 17.6. 20:00 po basketu SCHŮZE: + filmy,… na programu BULGARAS  V nové hospodě v podzemí Mostecké 4 - Klub M4, pivo Rohozec, KYTARY
Út. 23. 6. 19-24:00  Vítání léta - PICNIC oděv-  TAK - Vojanky
Červenec: c.k. TAŽENÍ - BULGARAS –Pirin (7 dní),  
24. -26. 7. RASROK  POD  OBRAS - RASART všech generasí
Sobota 1. 8. TÁBORAS
Sobota 8.8. …všichni, co kdy byli se sjedou ve Lhotě, coby ZN, že! Viz www. zabiudoli. cz
Září  24. - 28. 9. PODZIMNÍ HORY - MINITAŽENÍ  z Beskyd na jih…
Říjen 16.-18.10. PODZIMNÍ  TUPLPIVOKLÁT -  Nová Paka + Miletín…
28. 10. – 1. 11. PŘECHOD  KRKONOŠ  MLÁDE, ŽE
Listopad so-ne 21. -  22.11.  ČAS  PRAVDY
Leden 2016  pá 8. 1. TURAS  BÁL Malostranská beseda
čtvr-ne 14.-17. 1. PŘECHOD  ŠUMAVY? Vysočiny?
Únor  čtvr – ne 11. – 14. 2. PŘECHOD  KRUŠNÝCH
!!! Červenec 2016 !!! MAXI MINI TAŽENÍ  2016 - KEBNEKAISER !!! C. k. Turasova infanterie i c. k. Týl dobudou nejvyšší horu Švédska, coby odplatu za Třicetiletou válku! Soupis Vítek.
http://www.horyevropy.cz/svedsko/kebnekaise/popis-vystupu/
Novicům: Tůra - soubor informací o „činnosti“. Mailem chodí drobné zprávy i vícekrát týdně - společenský  život, kultura, sport - akce našinců i nejbližších spolků a kamarádů. Pošli na skturas@gmail.com žádost o zasílání a bude to chodit ! Přestane - li, hlaš se…
HOJ TURAS!
    st 17.6.2015 8:58 – ZuVla – e-ŠLaPané, díky
Ahoj moji e-ŠLaPané,
včera mi vaši zástupci Alena a Ivan předali na zahrádce v Horské voucher (už i já jsem nečekaný majitel takového výdobytku) na večeři ve dvou. Já jsem v tom příšeří viděla jen foto masa. Teprve dnes ráno za "střízliva" jsem si všimla, kde ten voucher s Jirkou zkonzumujeme. V Kajetánce. V krásně opravené usedlosti, kterou jsme při vycházkách už společně navštívili 2x (před a po rekonstrukci). Opravdu moc děkuju. Moc jste mě potěšili nejen dárkem, ale opravdu stylovým výběrem destinace.
Ještě jednou díky, téměř dojatá Zuzana
    st 17.6.2015 10:13 – ZuVla – Ad Horská 16. 6. a Víkend uprostřed týdne
Ahoj všichni,
včera jsme "oficiálně" (Karlínský přístav byl jen předpremiéra) zahájili osmou sezónu zahradních hospod, a tedy jsme byli v Horské - i když tomu mnozí nechtěli věřit - také už po osmé. A zase tam bylo tradičně krásně a tradičně trochu zima. Ale opakování je matka moudrosti, tentokrát dokonce i hpap měla teplou bundu a ponožky v pohotovosti v kabelce. Zástupci e-ŠLaPanů mě předali poukázku na večeři ve dvou v krásně opravené usedlosti (jak stylové!) Kajetánce, oslavili jsme kalíšky Aleniny narozeniny, a pak už jsem probírali úrazy - naštěstí snad všechny dobře dopadnuté. Jak se mezi stromy rozsvítil Apolinář a Vyšehrad, padl iniciativní návrh, proč sem vlastně nechodíme celé léto. Ale to ne. Můžete si sem chodit v pondělí, ve středu, ve čtvrtek, v pátek. Ale my musíme využít času, dokud je Čtrnáctka ještě zvídavá, a budeme navštěvovat nové zahrádky, hledat, kde vlastně jsou, porovnávat je, abychom se za rok zase sešli v Horské a řekli si, že tady je to stejně nejlepší.

  Už se všichni těšíme na tento víkend a na stodolu u Brádkových v Anenské Studánce. Luděk včera hlásil, že má ještě jedno místo v autě i s kolem volné.

  V úterý 23. června jsou Vojanovy sady. Jezírko už je vyčištěné, Můra připraven a my taky, abychom vtrhli do sadů hned po otevření po sedmé a uzmuli si aspoň dvě lavičky na náš plácek.

  A když jsme tak obšírně zdůvodnila, proč budeme chodit v létě pokaždé někam jinam, musím vysvětlit, proč v úterý 30. června půjdeme tam, co jsme  už několikrát byli na jaře, a sice na Smetanku. Když jsme tam totiž byli naposled, hráli v naší místnosti symfonici úžasný jazz. Stáňa samozřejmě všechny znala, a když jsme je tam chodili poslouchat, řekli nám, že sem chodí každý měsíc, že můžeme přijít, že budou zase hrát 23. června.
"Jenže to máme Vojanky". A tak hraní o týden posunuli, právě na toho 30.
Takže tam prostě musíme. Symfonici nebo Stáňa - nevím jak si to rozdělí, nám zamluví stůl hned vedle místnoti, kde budou hrát (je jich hrozně moc, k nim se nevejdeme) a my je budeme moct od stolu nebo ve dveřích poslouchat. Tož tak, 30.6. výjimečně vevnitř a výjimečně Pod Smetankou v Mánesce.

  Od pátku 3. 7. do pondělí 7.7. bude komorní cykločundr v chatičkách v Milavách u Písku. Mohou přijet i pěšáci!

P.S. Konec povinného čtení, teď si fakultativně můžete přečíst, jak jsme se měli na vycházce uprostřed týdne.
Vycházku na Petřín jsme zahájili na zahrádce knihovny na Pohořelci. Ano, i knihovna má svou zahrádku, jen místo skleničky nabízejí knihu. A tak rychle pryč do zahrady Černínského paláce. Tady sice taky nic nečepujou, ale zase ji po mnoha desítkách let otevřeli nejen na víkend uprostřed týdne. U kapucínského kláštera jsme si připomněli Zrzavého z Krucemburku a pak už jsme  jen zírali, co všechno za pár let zmizelo - pamětní deska tvůrci prvního samočinného počítače, paní Hana se už taky neusmívá z budovy Havlovy knihovny, pádlo je kdovíkde společně s Vojtěchem a dokonce i Schwarzenberg shodil mohutné paroží. A teď zase pro změnu plusy. Je nově otevřena průchozí zahrádka Salmovského paláce a Jižní zahrady, do kterých jsme se při poslední procházce okolo Hradu marně snažili proniknout.
Sledovali jsme Plečnikův zápas s obeliskem, slovenským křížem i hromy- blesky, s drenážními trubkami, ale hlavně se kochali střechami Malé Strany, které jsme měli jak na dlani. Dost bylo turistů a upravených francouzských zahrad. Na Opyši jsme vklouzli brankou na rub Pražského hradu a proklusali Jelení příkop. Byl jednou Nový svět, v tom Novém světě tajemná branka, za tou brankou dětské hřiště a na tom dětském hřišti altánek, do kterého jsme se akorát všichni vešli. Jen škoda, že členové akademického klubu už dávno zapomněli, co znamená Sahara. A tak nebýt jednoho šampusu a petky z Džekova ranče, mohla se osvěžovna klidně jmenovat U Suchánků.

    Ale aspoň jsme se nezdrželi zbytečným posedáváním. Ukázali jsme si, kde měl Lustig s Otou Pavlem roubenku, zarostlého Jana Švankmajera i Kachyňovu márnici. A jsme zase zpátky na Pohořelci. Druhý pokus o zdolání Petřína se už musí podařit! Do útrob Pekla se po návštěvě Brada a Angeliny zřejmě nepodíváme, ale zase jsme prošli na Petřín tajemnou pěšinkou z druhé strany Hladové zdi. U Štefánikovy hvězdárny jsme si už podruhé za odpoledne poslechli, jaký měli Slováci bytostný problém s českým lvem. Já vím, náš cíl je krásný a vzdálený nalevo, ale my půjdeme ještě chvíli vpravo. Za vysokou zdí se ukrývá zmenšenina Kotvy či DBK manželů Machoninových a za další zdí ruina hotelu Vaníček. Teď si rychle zopákneme dřevěný kostelíček, lachtana, Zlatou Prahu a Nebozízek. Když jsme přicházeli do cíle, paní právě začala uklízet poutač kiosku nad Petřínskými terasami. Srdce se mi zastavilo, nohy rozběhly. Naštěstí úpěnlivé prosby a náš počet paní přesvědčil, že ceduli opět vyndala, nechala ujet autobus a začala nám točit pivo a opékat klobásy. Rozvalili jsme se na terásku, popíjeli a dívali se na město pod námi. Praha je nádherná, ale když se začne snášet noc na střechy zlaté Prahy, nelze tu krásu popsat slovy.

P.P.S. Tak už nám zbyly jen fotky (děkuji všem fotografům - opravdu samé krásné záběry) a trochu toho moudra na http://usedlosti.ctrnactka.net/pos58.htm

    st 17.6.2015 11:01 – ZuVla – Cykločundr
Ahoj,
dneska jsem dostala závazné potvrzení rezervace na chatičky v Milavách.
Jako vloni chce paní celou částku zaplatit dopředu. Za chatičku to je 440 Kč x 3 noci, což je 1320 Kč. Jirka paní zaplatí za všechny čtyři chatky, ale byla bych ráda, kdyby se našel zástupce za každou chatičku (vypadá to na Luďka, Helenu, Naďu), kteří by za chatičku Jirkovi zaplatili - buď hotově v Anence, nebo lépěji na účet - číslo Vám Jirka pošle, jen co se vrátí z chalupy) a pak si to mezi osazenstvem chatičky sami vybrali.
    st 17.6.2015 11:41 – KáVa – Ad...Víkend uprostřed týdne
Zdravím pražské vycházkáře i ostatní!
 Přečetla jsem si Zuzanin raport hospodský i vycházkový, přečetla jsem si s velkým zájmem i zajímavé vycházkové podklady za něž velmi díky - mám jen dva (vlastně tři) dodatky:
1) mezi těmi, kdo bydleli na Novém Světě jsem nenašla zmínku o mém oblíbenci malíři Jiřím Anderlem. Já nevím přesně kde tam bydlel, jestli v ulici Nový Svět, nebo v Černínské, ale bydlel tam delší dobu od šedesátých let a zmiňuje ve svém vyprávění myslím, že ten jejich domek byla snad původně kovárna... V jeho dlouhodobém rozhlasovém cyklu bvzpomínal často na tamější obyvatele, tedy hlavně ty "obyčejné" . A taky že tam za ním často chodil na návštěvu Hrabal).
                2) Dotaz: Kde jaká Hana chybí na Havlově knihovně? Já znám jednu Havlovu knihovnu, ta bejvala v Řetězové, a pak znám druhou, ta se přestěhovala do Ostrovní a dosud tam trvá...
Ta (hypoteticky, ale už asi dost nepravděpodobně, řekla bych) budoucí, tam co byl byt Hany Benešové, je myslím pořád bez stavebního povolení (nebo už jo??) a probíhaly tam nějaké archeologické práce, jestli se tam teď "už" něco staví vlastně nevím. Takže nepřítomnost Hany Benešové na fasádě asi nesouvisí s Havlovou knihovnou, ale spíš asi se stavebníma pracema...
                No a to s tím Vojtěchovým pádlem jsme tu už jednou před pár lety probírali ( v červnu 2012) a bylo to zajímavý, tak to s dovolením připomenu...
Vojtěch je kromě jiného patron plavců (když jsme šli poutí podél Vltavy, bylo tam cestou kapliček Sv. Vojtecha jak... nastláno.), a patronem plavců se stal asi PRÁVĚ pro to pádlo, protože to mu do ruky patří jako atribut a bývá tak zobrazován.
Znovu jen pro zajímavost připomenu, co jsem tehdy (v r. 2012) vybádala:
 V diplomové práci Šárky Seifertové "Zobrazování českých zemských patronů v lidovém umění" (Brno, 2006) jsem našla toto:
 "Mučedníka zobrazovali téměř vždy autoři jako biskupa s berlou, knihou, s palmovou ratolestí a nástroji umučení: kopím, veslem,  jímž byl nejprve svými vrahy udeřen do hlavy - či halapartnou, popřípadě svazkem šípů."
a dále:
"Vojtěch... je (v 18. stol.) umělci představován jako důstojný stařec se svými hlavními atributy - veslem, kopím a knihou. Tak jej zpodobovali i barokní sochaři.     Reprezentativním dílem v rámci tohoto námětu se stala socha svatého Vojtěcha vztyčená roku 1709 na Karlově mostě, pocházející z pražské dílny Jana Brokoffa... Na grafice Adolfa Neurättera vidíme podobu sochy znázorňující Vojtěcha - biskupa v rozevlátém biskupském rouchu s mitrou na hlavě. Vousatý světec pravou rukou žehná a hlavu otáčí směrem k paži. O levou ruku má opřenou biskupskou berlu a veslo. V dlani třímá knihu opřenou o levý bok..."
                Já dodávám, že v současnosti ta bera a veslo opřené o jeho levici na soše chybí - jedná se o repliku, tak nevím...- ale na tomto vyobrazení (jestli je to ta zmiňovaná Neurätterova grafika nevím) každopádně obojí je:
http://www.muzeumkarlovamostu.cz/cz/karluv-most/sochy-na-moste/sv-vojtech
                Kdo dal nebo nedat pádlo do ruky Vojtěchovi na Hradčanech je tedy dost nejasný, možná že skutečně mu to pádlo chybělo a někdo (Plicka??)  ho jako znalec ikonografie dodal...ale nevím teda...
 Každopádně zdravím:-)
    st 17.6.2015 17:26 – šéf – Letní trasové cyklo
Servus všetkým, bicyklistom predovšetkým,
Teda, co blbnu - ahoj všem, cyklistům zvláště
uvolnilo se místo na letním cyklozájezdu Trasy 14 do Dánska, který bude v termínu od středy večer 29.července do neděle rána 9.srpna.
Měli bychom projet skoro celý poloostrov a některé přilehlé ostrovy, podívat se mj. i do Kodaně, na nejsevernější bod Dánska a možná také vystoupat na nejvyšší bod Dánska (172,66 m.n.m.:-)). Cena zájezdu je 14.390,- (v ceně je doprava busem, polopenze a ubytování v kempech ve vlastním stanu, prostě tak, jako každý rok). Pokud byste tedy někdo měl zájem, dejte vědět. Obracím se samozřejmě nejdříve na Čtrnáctku, než se příští týden obrátím na TAK.
Jinak přeji příjemný den (a já za chvíli odcházím na Corgoň)
    ne 21.6.2015 22:22 – PeKo – cyklozájezdy – vedoucí
Ahoj,
     další cyklozájezd do ciziny bude už skoro za měsíc. Jaký asi bude? Ale teď neškodí ohlédnout
se dozadu na naše dosavadní načaljniky (viz přílohy):
01) Jirka (Načaljnik) - Pobaltí 2002
02) ? Levinská (nikoli Monika, výtvarnice) - Bretaň 2003. Tady i nejistota ohledně fotky. Je to opravdu ta žena v davu?
03) Štefan (Pišta) - Maďarsko 2004
04) Vítek - Jižní Anglie 2005, Alsasko 2006, Polsko 2007, Severní Anglie 2008
05) Ondřej - Itálie 2009
06) Jarmila - Bornholm, Švédsko 2010
07) Martin - Švýcarsko 2011
08) Dana - Be-Ne-Lux + De 2012
09) Leo - Rakousko 2013
10) Matěj - Burgundsko 2014
opět Leo? - Dánsko 2015?
    po 22.6.2015 9:18 – LeJa – Plzeň
Hola,
sděluji, že v So Plzeň poctila svou návštěvou Stáňa D. Informovala se o stavu příprav na příjezd Velkého churalu T14 a probrali jsem otázky zajímající obě strany. Dostal jsem úkol zpřesnit nabídku pokud možno formou hour by hour.
Právě probíhaly různé performace v rámci Plzerň 2015, ale vše jsme přečkali ve zdraví, i když jsem měl obavy o náš stařecký sluch.Stáňu jsem pak doprovodil na radnici, kde měla roli na svatbě ze své přízně.
Závěrem sděluji, žese právě v So 31.10. zde koná koncert Johna Mayalla, pokud někdo z T14 má zájem, viz odkaz níže. Já se rád přidám.
http://www.plzenskavstupenka.cz/cz/hudba/title/7910-john-mayall
    po 22.6.2015 10:54 – IrKo – Ubrousek a John Mayall
Ahoj Zuzano,
 díky Tobě, Honzovi, Hance, Pavlovi za laskavou pohostinnost a všem účastníkům za milou společnost.
 Tak jsem si myslela, že tentokrát jedeme domů se vším...ubrouseček jest můj, od lívanců.
 Ve Vojanových sadech ale nebudeme, tak někdy někde.
 Na Leošovo vybídnutí zakoupila jsem promptně dva lístky na Johna Mayalla 30.10. v Plzni.https://www.youtube.com/watch?v=8BeuZ0ve7Hs
    po 22.6.2015 16:04 – šéf – 57. Stezka – přihlášky
Ahoj všem,
tak jsem zase po delším čase ve všední den v Praze a mám také trochu více času, takže se můžu zase věnovat Trasovým věcem.
Nejde o nic menšího, jak o Stezku, letos podzimní.
Zde jsou základní fakta (pro ty, kteří to ještě na netu nevypátrali):
termín: 24.9.-28.9.
zakončení v pondělí 28.9. u kláštera Plasy
zápisné neTAK (bez vlaku/s vlakem zpět):  300,-/400,-
zápisné TAK: 250,-/350,-
noclehy: čt.-so. autokemp Jesenice u Rakovníka
              so.- po. rekreační středisko Mladotice
vše na posteli s polopenzí
A je potřeba, abyste se už hlásili a to s následujícími údaji (je to stejné jako každý rok):
1. KDO se na Stezku hlásí
2. KDY na Stezku přijedete (čtvrtek, pátek, sobota, neděle)
3. VLAK - jestli pojedete stezkovým vlakem zpět do Prahy (vlaková souprava bude stejná jako loni, vč. občerstvení) nebo NE.
4. Přihláška je však potvrzena až po zaplacení zápisného (viz výše). Zápisné se platí opět na trasový účet č. 2500228174/2010, jako variabilní symbol použijte č. 5715, pokud neplatíte ze svého účtu, který je na vaše jméno, tak to jméno uveďte do zprávy pro příjemce. 
5. TO VŠE prosím zvládněte nejpozději do 15.srpna.
 Ano je to prosté, věřím, že to zvládnete. Prostě přihlášky typu: "Ahoj, hlásím se na Stezku, čau" přímo zbožňuju !!
Přeji příjemný deštivý začátek léta.
    st 24.6.2015 8:40 – ZuVla – Vojanky – Ztráty a nálezy
Ahoj,
včera jsem večer v chatrném osvětlení omylem sebrala zelenokostkovanou utěrku a nechala tam zelenokostkovaný šátek. Utěrku čestně vrátím a ráda bych se dostala i ke svému vyšisovanému šátku.
P.S. Vojanky byly moc pěkné. Jako vždycky
    st 24.6.2015 21:56 – IjVl – Anenská Studánka - zajímavost k obecné historii
Ahoj,
  tak jsem v knihkupectví otevřel jednou velkou knihou o Liechtenštejnech a náhodou narazil na fotky památníků, které byly postaveny
na lichtenštejnských panstvích při 40. a 50. výročí vlády knížete Jana II. z Lichtenštejna. A že těch panství v Čechách a na Moravě bylo: Lednice, Valtice, Moravský Krumlov, Kounice, Koloděje atd. atd.  A také Lanškroun, no a na ten jeden z těch památníků jsme narazili v doubravě u Moravské Sázavy. Zajímavé, že 40. výročí v roce 1898 připomínali latinsky a 50. v roce 1908 už německy.
Zároveň jsem se dozvěděl, že Jan II. z Lichtenštejna byl nejdéle vládnoucím evropským panovníkem (70+ let - 1858-1929)
    pá 26.6.2015 10:30 – StDu – úterý 30.6. Pod Smetankou
Tak ahoj,
   mluvila jsem se skvělým jazzmanem Vítem Fialou, hrají od 19. do 23.hodiny, neodvážila jsem se, styděla jsem se, mu říct, aby nám držel stůl, ale povídal, že když chceme sedět v místnosti, která sousedí s tou s piánem, kde se hraje, je zapotřebí přijít po 18.hodině, vidím to pro jistotu trošku dříve, bohužel nejdříve doběhnu v 18, 2O h.Tak prosím, bud´te tam někdo dříve. Těším se.Moc. Prima víkend.Mysleme dnes na Michala M.
    pá 26.6.2015 10:53 – PaTi – Slovenské hory 2015
Ahoj přátélé hor a čundrů,
letošní hory budou ve Slovenském krasu.
Předpokládaný odjezd: čtvrtek   20.8.2015 v 22:01 z Prahy hl.n.-vlak lehátkový, lůžkový povinně do Zvolena 6:51 přestup Zvolen  7:13, Rožňava 9:37-také vlak.
 Z Rožňavy krátce Busem nebo po tříhodinové prohlídce památek a krčem vlakem na místo.
 Předpokládaný příjezd: úterý 25. 8. 2015 Rožňava 16:19, (Zvolen 18:49, 19:02, Bratislava 21:59,   22:58)  vše vlak  středa   26.8.2015     Praha hl.n       04:10
 Jedna cesta cca 770 km,lehátko-proto záloha 700 Kč
Jak je to s jízdou důchodců na Slovensku "Zadarmo"jsem zatím nezjistil.
Uvozovky jsou správně-žádná sleva není zadarmo, vlaky jsou prý narvané.
 Žádám o předběžné přihlášky do 10.7.2015,
závazné se zálohou 700 Kč na účet 0705 848 183 / 0800 (nebo hotově) do 10.8.2015 
Program: Turňanský hrad,Zadielský kaňon,Horný vrch a okolí
Na přihlášky se těší Pavel T.(HV)
    so 27.6.2015 10:27 – LeHni – Koncerty
Už zas na září - 16.9.st mimo hospodu je v Akropolis koncert  Vzpomínka na Petra Kalandru, ted stojí lístek 200,- ovem nevím , zda k sezení nebo stání, 11.9. pá ve Slováči 50 let George and  Beatovens, hlaste se.
    po 29.6.2015 10:11 – StDu – zítřejší hospoda
Ahoj,ahoj, milí zájemci o poslech skvělého jazzu,
  připadám si jako agent s horkou vodou, v pátek jsem narazila na pověst 14. Pod  Smetankou, že nechceme do místnosti, kde se kouří, a to jsem ještě nezačala s tím, že jsem 14., navíc ta společnost, která tam chodí na Vítka Fialu a spol. si od jednoho koncertu na druhý zamluví stoly, jak nás tak VF zval a dokonce kvůli nám změnil jejich původní termín na ten zítřejší, předpokládala jsem naivně, že to bude bez zádrhelů, ještě dokonce si myslím, že o nás personálu řekl, ten ale hned věděl, která bije, kuřácká místnost ne, ale na jazz ano,ale to je fuk,  přijďte, jak jste zvyklí chodit, nikom, přijdu na 18,2O h, zamluven je dlouhý stůl v nekuřácké části a na místě se ukáže, zda se uskuteční mnou navrhovaný střídavý posez poblíž muzikantů, což zase není tak špatné, také bychom nevadili servírce při roznášení piva, uvidíme na místě. Navíc je léto, dovolené.....bůhví, kolik nás a jich  bude.
    út 30.6.2015 23:10 – MiMa – Železný muž
Vážení,
v neděli mě po páteční operaci zápěstí propustili z nemocnice. Nyní si doma lížu rány a  postupně se zotavuji. Při shlédnutí rentgenového snímku jsem zjistil, že jsem se stal, nezávisle na své tělesné zdatnosti, železným  mužem.  4 dráty a 5 šroubů zpevňující mou ruku jsou toho jasným důkazem. Ruku musím velmi posilovat a proto věřím, že se již další úterý sejdeme v zahradní restauraci, kde si společně zavzpíráme.
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
ROČNÍK 2015
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Čevenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
SEZNAM ZPRÁV
0 

 

© Čtrnáctka 2015