ZPRÁVY červenec 2015
    st 1.7.2015 9:40 – ZuVla – Ad Smetanka 30.6. a Anenská Studánka
Ahoj všichni,
včera to na Smetance nejdřív vypadalo, že se budeme krčit v nekuřáckém salónku a hudba k nám nedolehne. Ale pak dorazila Stáňa a s pomocí svého kámoše basisty Vítka Fialy začala shánět další židle a židličky přímo u jazzu. Plíživá migrace do místnosti jazzu zaslíbené postoupila obsazením stolu rezervovaným pro pana Žížalu a definitvním vytěsněním původního obyvatelstva od stolu, kde nám původně dali k dispozici tři židle. Naštěstí jsme si nezačali stavět mešity, jen jsme poslouchali (i Loreta!!) skvostný jazz. A pak šel "náhodou" kolem syn Vítka a vystřihl kamarádům svých rodičů i nám několik klasických jazzových odrhovaček. Je dobré zůstat v hospodě i po setmění. Příště budou hrát symfionici ve čtvrtek 30.7. To my už budeme v Dánsku, ale vy Nedánové jste na Smetance od 19 hodin rozhodně vítáni.
Anenku nechám na závěr mailu, protože byste zase přehlédli několik důležitých anoncí. Třeba tu, že je stále možný Last minute cykločundr.
Chatičky jsou ještě volné. Můžete přijet na celé tři dny od pátku 3.7.  až do pondělí 6. července nebo jen víkend, můžete si vzít kolo nebo chodit pěšky nebo se ve vedru, které se nás chystá, jen tak koupat v parádním velkém rybníku přímo u kempu Milavy (www.milavy.cz).
Další  zahradní restaurace nebude ledajaká, bude totiž již letošní druhý a celkově XV. XIVejt. V úterý 14. července se sejdeme v 18 hodin!!! na Výstavišti v zahrádce restaurace Pražan. Nástroje s sebou!!! Nebojte se vejít na Výstaviště přímo hlavním vchodem. Před Sjezdovým palácem nalevo už uvidíte zahrádku se slunečníky Dej Bůh štěstí (ano, je to tak - čepují Únětice). Budeme v přední zahrádce s vyhlídkou na Sjezdový palác a ne vzadu na betonu, kde mají u stánku jen buřty, pivo, (a protože navíc místo buřtů mají jen hamburgery za 140 Kč, tak by zřejmě došlo i na tu) nenávist. V případě nepříznivého počasí můžeme sedět i hrát vevnitř v secesním interiéru. A to by bylo dost dobrý!  viz www.restaurantprazan.cz a příloha
- restaurace Pražan je vlevo dole.
Ostatně Čtrnáctkové kulturní léto probíhá už osmý rok! Připomeňte si rok 2008, kdy jsme začali poprvé v létě  vystrčili nos od Karla IV. - tehdy JaVor zpracovala album http://usedlosti.ctrnactka.net/pos09a.htm.  Teď je doplněný rok 2009 http://usedlosti.ctrnactka.net/pos16a.htm , tak se podívejte. A hlavně choďte do zahrad, léto je za rok jenom jednou! Postupně bych chtěla zpracovat i následující léta, ale chybí mi dost obrazových příloh ze zahrádek. Pokud jste fotili v létě v letech 2010-2013, prohrabte své archivy a pošlete mi je.
Podzimní Brandov bude. A to hned první víkend v září 4. - 6. 
A teď ta slibovaná Anenská studánka :
My z těch vernisáží nevyjdem. Přijeli jsme do Anenské Studánky a stodola nás místo neomítnutých cihel vítala bělostnými zdmi a na nich instalovanými parádními Hančinými fotkami z Nového Zélandu. Bohaté pohoštění a hudební zahájení vernisáže se už rozuměly samosebou. Jakmile po půlnoci neviditelný kempař zahnal najaté hudebníky z placu do postelí, zrodil se na Čtrnáctce nový kytarista. A hned začal hrát sprosté písně. Pokud se dobře pamatuju, tak jediná slušná byla Když jsme táhli k Jaroměři. V sobotu ráno nám poprchávání a rosničky doporučovaly nevyjíždět. Není nad operativnost - večerní mejdan jsem přesunuli na ráno a prohlídku opraveného kostela na dopoledne. Při ní jsme se přesvědčili, že oprava a pravidelné mše v kostele sv. Vavřince nejsou určitě nadarmo - vždyť jen otec jáhen a jeho šest synů zajišťují kostelu slušnou obsazenost. Pak už se počasí umoudřilo,  a tak jsme vyjeli nejkratší cestou údolím Moravské Sázavy rovnou na oběd do Výprachtic. Protože sliby a daná trasa se mají plnit nejen o vánocích, došlo po obědě i na plánovanou dopolední rozhlednu. Místo pro Marjánku vybral Ivan s Inženýrem výborně - měli jsme výhled na Alenin rodný domek i kol kolem do nádherně zelených Čech. Jako bonus jsme zažili nevěstu na traktoru a čerstvě vymalovanou hasičárnu s Koutem maskovaným ve svijanských půllitrech. Mejdan jsme si užili už ráno, a tak zábava večer byla dost ospalá vzdor Inženýrovi a jeho lahvím vína na oslavu narozenin (zatím kulatých jen číslicemi).
V neděli na Den otců jsme dojeli k Domu matek (včelích), kde jsme se dozvěděli převratnou informaci. Stačí lepší strava a z mužů-trubců se mohou stát matky. Pro rovnováhu v domácnosti pro mě z toho vyplynulo jediné - nevařit, nevařit, nevařit! O něco smysluplněji než do obřího úlu uprostřed lesů byly investovány peníze do krásně přestavěné obecní hospody v Opatově.
Tak se pro jednou dobře najíme. Pak jsme se rozprchli do všech světových stran, pěšáci po svých, pohodářky rovnou domů a my, co se musíme pořád přesvědčovat, že okolo Brádků jsou opravdu samé kopce, jsme vystoupali dlooouhým obloukem nad Helvíkov, poté sjeli k opravené,  ale zamčemé kapličce a pak už zpátky do Zahrady Čech. Přestože všichni mladí byli na konkurenčních Pantakovkách, Pavel, Hanka s rukou v sádře a Ivanka H. nás tak hezky celý víkend a s úsměvem! obsluhovali, že jsme si říkali: Je dobré být ať už otcem nebo matkou. Protože tohle by pro nás žádné cizí dítě neudělalo. Díky! Odcházelo se nám hezky z této zahrady, protože jsme měli v rukou příslib, který zněl tak hezky - totiž že se sem za rok můžeme zase vrátit.
    st 1.7.2015 10:59 – šéf – Re: Ad Smetanka 30.6. a Anenská Studánka
Servus všetkým,
ja by som si dovolil doplniť Zuzanu ešte jednou akciou, ktorá bude nasledovať ďalší víkend po Brandove (teda 11. - 13. septembra).
Áno, ide o Lesné hry. Tohto roku je organizuje Trasa Štrnásť vo spolupráci s Trasou Trinásť. Realizačný tím je už ustanovený a to znamená, že sa môžete tiež prihlásiť, hoci ste z usporiadateľskej  Trasy!
Spomenutý realizačný tím včera otvoril webové stránky Lesných hier (dostanete sa na ne napríklad cez www.takpraha.cz), takže sa na ne môžete pozrieť. A ako je tam napísané - jednotlivé disciplíny budú prispôsobené aj pre skôr narodených, takže sa nemusíte báť sa prihlásiť !!
Radi vás na nich uvidíme.
Vlado (tentoraz z Prešpurka)
PS: Jen doufám, že se mi cestou ty slovenské fonty nepřevedou na české.
    st 1.7.2015 12:57 – JiKo – V sobotu do Panenského Týnce
Pro někoho, kdo nejede s ostatními k rybníku mám alternativu na sobotu..
Chystám se v sobotu zajet do Panenského Týnce, do nedostavěného gotického klášterního chrámu.  Podle mínění mnoha lidí se v něm nachází silné energetické místo s léčivými účinky, působící na náladu, snad i na deprese. Původním záměrem se stavba svojí uměleckou hodnotou, patrnou bohužel jen ve zbytcích,  řadí k nejdokonalejším českým památkám.
Byl jsem tam nedávno a mohu potvrdit, že je to opravdu podivuhodné místo. Nejen z mojí zkušenosti i to o náladě a depresi.
Pojedu vlakem z Veleslavína v 8:19 do Lužné u Rakovníka, přes Kounovské kamenné řady, poledne přečkám u lesního rybníka a z Týnce se budu vracet až v podvečer na vlak do Stochova. 60 km, bez Kounovských řad 50 km.
Stálo by to někomu zato se přidat?
    st 1.7.2015 13:09 – VaUr
Hola stezkaři!
Rád slyším, že i někoho jiného zajímají energetická místa. Tentokrát se nepřipojím, ale možná příště?
Připojuji pár zajímavostí v dosahu Milav, kde taky letos nebudu...
Chápadlo
?Vyzařují Boží kameny u Strakonic pozitivní kosmickou energii?
?Většinou jsme skeptici, pokud od něčeho nedostaneme energetický výboj, nic nás o energii nepřesvědčí. Energeticky nabíjecích míst je u nás řada, nejen balvany, ale i stromy, silokřivky v zemi dokážou s citlivými jedinci dělat divy. Boží kameny jsou prý nejsilnější „nabíjecí elektrárnou“ v Čechách.

Boží kameny, prý největší agregát kosmické energie
Psychotronika, třeba proutkařství, využívá lidský potenciál ve vztahu k přírodním silám.
Nedaleko od Strakonic leží v údolíčku Tažovická Lhota. V lesíku nad obcí najdete shluk velkých balvanů, přístup označují ukazatele. Malé zalesněné návrší je pokryto několika velkými žulovými kameny, na první pohled nezajímavými. Léčivé účinky, hlavně při chronických onemocněních, má mít balvan ve tvaru lodi. Nabíjecí místo se nenalézá v jeho středu, ale u kraje, je to tam vyšlapáno, takže se snadno najde. Na místě byste údajně neměli pobývat déle než půlhodiny.
Známý badatel Pavel Kozák tvrdí, že oproti jiným známým „nabíjecím“ místům mají Boží kameny trojnásobnou energii. Nejvýznamnější by měla být první návštěva, kdy dostanete největší energii. Na skeptiky ale nepůsobí.
Kde se vzal a kdy název Boží kameny, se neví, možná někdo ze čtenářů má bližší vědomosti.  
Velmi známými místy jsou například střed chrámové lodi kostela klarisek v Panenském Týnci, kamenný muž - menhir u Klobuk, keltská hradiště - Závist, Plešivec, Hrazany a další, Dolní Kounice u Brna, zřícenina kostela, poutní kostel sv. Anny v Kraselově u Strakonic, Labské pískovce, Křtiny - kostel Panny Marie, Lechův kámen u Kouřimi, balvany na Sedlčansku a další.

    st 1.7.2015 15:07 – PaTi – Slovenské hory 2015, Zadielský kaňon – změna
Ahoj přátelé čundrů,
prověřil jsem dopravní a cenové možnosti a rozhodl takto:
Tam:
Vlak 20.8.2015   Praha HL. 21:56 hod. ,  RJ 1019 RegioJet,  Košice 7:00 hod.
přestup na BUS 09:15 , přestup Rožnava10:20-11:00 ,výstup Soroška
(sedlo s kolibou)11:17 a jsme na Horném vrchu.
Cena je lidová-vlak 252,0 Kč a bude-li nás víc než tři je sleva 25 Kč,
 BUS 4,70 Eura.Vlak k sezení.
Zpět:25.8.2015
BUS   Jasov 19:06 hod , Košice 19:50 hod.  (jedou i dřívější) 
Vlak -bohuželjsme nuceni jet s ČD ( v úterý Regio nejede):
Košice 22:14 , Praha HL. 07:47 dne 26.8.2015( koupím lehátka)
Cena cca 800 Kč(s lehátkem) , BUS cca, 4,00 Euro
 Prosím o potvrzení účasti se zálohou 700 Kč hotově do 8.8..2015 nebo na účet 0705 848 183 / 0800 (uvézt jméno)do 8.8.2015 a potvrdit mailem,sms ,ústně.
Zatím se předběžně hlásí Jana M., Soňa V. , Boženka a já, Petr K.,Jirka Vev.
Hlašte se, kdo unese kytaru alespoň jeden den.
Pro ty co nebyli  v hospodě-s ČD tam i zpět by to bylo s lůžky(tam povinné)  2260 Kč,
po všech slevách.
Jak je to s důchodci na Slovensku, pořád nevím.
 Pavel T. již pomalu zase horský v.(kdo ví co znamená v.?)
    st 1.7.2015 18:20 – StDu – Cestujte létem vlakem, ušetříte!
Ahoj, dostala se ke mně tato veledůležitá informace.SD
České dráhy přicházejí s úžasnou akcí na léto, kdy s rodinami či přáteli můžete cestovat napříč republikou téměř zadarmo.
Níže pod mailem naleznete podrobnější informace výhod, jsou to:
1.      Skupinové jízdenky, kdy za fixní sazbu cestuje po celé republice celá rodina či parta na festivaly
2.      14ti denní jízdenky, kdy můžete jezdit každý den po celé republice za jednotnou cenu
3.      Včasná jízdenka – čím dříve jízdenku nakoupíte, tím levnější bude
4.      Půjčovny kol ve stanicích vlakových nádraží ve všech krajích ČR, kdy si můžete půjčit dospělé, dětské, či elektrokolo a vrátit ho v jiné stanici.
Poznávání krás naší republiky nemusí být vůbec drahé - cestujte vlakem za pouhých 225 Kč po Vašem kraji s přáteli!
Pokud chcete svoji dovolenou doplnit výlety během víkendů, nechte auto v garáži a vsaďte na romantickou cestu vlakem. Společnost České dráhy, pro vás na léto přichystala řadu výhod, které byste měli zvážit – například praktickou SKUPINOVOU VÍKENDOVOU JÍZDENKU.
S přáteli či rodinou můžete jet vlakem po celé republice nebo po zvoleném kraji bez omezení počtu najetých kilometrů za bezkonkurenční cenu. Můžete si vybrat - cestovat můžete celý den v sobotu, neděli nebo ve státní svátek. Jednu jízdenku přitom může použít až 5 cestujících (2 dospělí a až 3 děti). Jízdenka je určitě ideální na přesuny s přáteli na oblíbený festival či koncert, takhle cesta vás vyjde opravdu velmi levně. Po celé republice cestujete za pouhých 650 Kč a v regionu za 225 Kč, v přepočtu na osoby potom dospějete k velmi nízké částce, ušetříte a můžete si tedy dopřát více. Poslední sobotu v září může jízdenku dokonce použít až 5 spolucestujících bez ohledu na věk. Využijte šance cestovat levně a pozvěte své přátele. Skupinovou víkendovou jízdenku zakoupíte u pokladen Českých drah nebo pomocí praktické aplikace Můj vlak, kterou si můžete jednoduše stáhnout do telefonu či počítače. 
 Cestování celou republikou téměř zadarmo
 Máte čtrnáct dní volno a nevíte, co budete dělat? Chtěli byste cestovat po republice, nemáte nebo nechcete jet autem a autobusem se vám nechce? Máme pro vás alternativu, cestujte vlakem po celé republice neomezeně po dobu 14 dnů za pevnou cenu 990 Kč (jste-li držitelem ISIC) nebo za základní cenu 1 190 Kč. České dráhy pro vás přichystali tarif s názvem JÍZDENKA NA LÉTO, můžete si ji koupit v červenci či srpnu u pokladen Českých drah nebo přes praktickou aplikaci Můj vlak, kterou si můžete jednoduše stáhnout do telefonu či počítače. 
 Včasná jízdenka - nejenom letenky jsou levnější, když je rezervujete včas, nyní i jízdenka na vlak může být levná, tak neváhejte dlouho
 Víte-li dopředu, kdy a kam přesně chcete jet nebo poslat babičku s dědou a vnuky na poznávací výlet po České republice, neváhejte a využijte tarif Českých drah s názvem VČASNÁ JÍZDENKA. Čím dříve jízdenku koupíte, tím bude levnější. Pokud jste držitelem InKarty, jízdenka je ještě levnější. Můžete přitom vybírat mezi 114 městy České republiky: například ceny zpáteční jízdenky Praha – Olomouc začínají na 179 Kč (pro držitele InKarty), zpáteční z Prahy do Ostravy potom na 199 Kč. Neváhejte dlouho, jízdenky můžete pořídit v teple domova na aplikaci Můj vlak, kterou si můžete jednoduše stáhnout do telefonu či počítače. 
 Půjčovny kol přímo na vlakových nádražích!
 Nechcete na výlet tahat kola autem? Půjčte si kolo pro sebe a své přátele přímo na vlakovém nádraží, nemusíte se vracet na místo zápůjčky, kolo lze pohodlně vrátit na jiném vlakovém nádraží. Půjčovny kol se nacházejí ve všech 14ti krajích České republiky, jejich počet stoupl na 93. Podívejte na mapu půjčoven na https://www.cd.cz/volny-cas/pujcovny-kol-cd/-5888/.
Můžete si zapůjčit kola dle vašich preferencí – k dispozici jsou kvalitní trekingová, horská kola, dětská kola a v některých krajích i elektrokola nebo koloběžky s odborně prováděným servisem. Veškeré vybavení ke kolu vám samozřejmě bude nabídnuto taktéž. Abyste měli jistotu zápůjčky, kola si můžete rezervovat předem rezervovat už předem telefonicky nebo prostřednictvím e-mailu. Chcete-li si potom ulehčit cestu, můžete si vypůjčené kolo zdarma převézt vlakem po vybraných tratích blíže k cíli cesty pomocí přepravy spoluzavazadel nebo úschovy během cesty.  Ve vybraných stanicích pak můžete kolo uschovat zdarma. Po celodenním výletu za poznáním krás naší přírody a kulturních památek nemusíte kolo vracet v místě, kde jste si ho vypůjčili - lze ho většinou vrátit i v jiných stanicích, kam opět můžete dojet vlakem bez placení přepravného za vypůjčené kolo. A pozor, při nákupu jízdenky na eShopu ČD získá cestující místo pro sebe i kolo zdarma!
    pá 3.7.2015 10:12 – ZdMa – Lhota 17.–19. 7. 2015
Kamarádi, již se na Vás těšíme – Pohoda ve Lhotě 2015. Jirka je zdravotně v pořádku. Ani na operaci nebyl – prý se mu to upravilo? V příloze je pozvánka se seznamem přihlášených.Jirka + Zdenka + Zuzanka + Matynka + ostatní zvířectvo a hmyz ze zahrady
    po 6.7.2015 18:17 – JiJi – zase ty blbý kola a hory...
Ahoj všem - info pro většinu o ničem, ale přesto:
Ve čtvrtek dopoledne odjíždím na reprízu alpské cykloakce, která by měla finalizovat mj. i čumendou na horské etapě Tour de France.
Píši to proto, že se nám to trochu zkomplikovalo a změnilo se složení a program. Mohu nyní na poslední chvíli nabídnout účast příp. zájemcům o účast.
Zájemcům jak o vrcholky horských silnic, tak o pohodové výlety. Je jasné, že každý má už nějak čas naplánovaný, ale co kdyby.... Jiskra mne přesvědčuje, abych to dal na vědomí - my důchodci můžeme s časem více, že?
Akce bude týden ve Švýcarsku a pak Francie - mohu vzít solistu do auta (jsme jen 2), stejně tak se může přidat jiné auto. A jet s námi nebo přijet i později. Dost to tam znám, mohu dát velkou podporu. A účast při horských etapách TdF je životní zážitek. Byl jsem tam už 2x a chci to letos znovu....
Je možno při denních etapách jet si v klidu s námi až nahoru - a nebo to otočit kdekoliv zpět dolů a tam si užívat úžasných údolí. A nebo dát rovnou údolní vyhlídkovou flákárnu... 
Bydlení bude po kempech (mám to dohledané), sem tam asi i volně venku - když to půjde, stravování většinou vlastní.
Takže pokud to (náhodou) někoho oslovilo - napiš nebo zavolej.
    út 7.7.2015 14:02 – RoTa – 19. cykločundr T14 – Milavý 2015
Z Krumlova zdravím staroslavnou a věhlasnou Čtrnáctou trasu.
Apelovala na mne Jana V. abych poslal fotky z tohoto cykločundru a to brzo. No dřív to nešlo neb je jich přes sto a to dá nějakýho vybírání :-)
No ale snad si budete z výběru moci udělat představu, že čundr byl nadobyčej vydařený. Stejně jako loni jsem měl to potěšení se ho zúčastnit. Letos jako více méně  jedinný ze SPASu. Leoš se jen mihnul a a další z loňských účastníků-Chapadlo raději miloval svůj život.
Popis přenechám povolanější Zuzaně-já bych to tak nesvedl.
Tak jen telegraficky. Kemp Milavý na 600.výročí upálení Mistra Jana Husa, tradičně vhodný, počasí tradičně teplé, ba horké, výběr tras Jirkou Vlachem tradičně dokonalý. Pivečko pitelné.
Kdo nebyl, neudělal dobře!
Děkuji za příležitost Vás zase vidět a těším se na příští setkání.
No a ty fotky jsou na následujícím odkazu: http://rmv.rajce.idnes.cz/19.cyklocundr_T14-Milavy_2015
    út 7.7.2015 16:07 – ZuVla – Máme vnuka!
Ahoj všichni,
včera v deset večer se nám narodil vnuk Chval Vlach. Přišel na svět o něco dřív,
váží 2,65 kilo, ale má se k světu. Už jsme ho viděli, jenže roztržitý dědeček si zapomněl baterky do foťáku, a tak se musíte spokojit s tvrzením, že je krásný. A to Chval opravdu není překlep. Kam se hrabe Žakelína nebo Justin na našeho vnoučka. Jeho narozením se totiž počet Chvalů v ČR zdvojnásobil (viz www.kdejsme.cz).
Ahoj babička Zuzana a dědeček Jirka
    st 8.7.2015 15:39 – KáVa – 19.cykločundr T14
Rosťovo album potěšilo, neb jest, narozdíl od věch jiných odjinud, popsané, takže i neúčastník něco pochopí...
Na tuto fotodokumentaci však mohu říci jedině. "Týý bláho!"
V tom vedru..!
S knedlíkama a pivem v žaludcích!
Určitě to bylo skvělý, ale - Jste fakt hrdinové.(Ale vás zocelilo Toskánsko a jiné exotické končiny...)
 Zdravím všechny, čerstvé prarodiče zvláště.
    čt 9.7.2015 19:40 – ZdTi – Benzínový vařičAhoj,
s mladou čtrnáctkou letíme v termínu 27.7 až 9.8 do gruzie a scháníme benzínový vařič. Nejste někdo jeho majitelem? Půjčíte?
Děkuji za ochotu
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
   
ROČNÍK 2015
Leden
Únor
Březen
Duben
Květen
Červen
Čevenec
Srpen
Září
Říjen
Listopad
Prosinec
SEZNAM ZPRÁV
0 

 

© Čtrnáctka 2015